Część 2 – Sprawdź czy masz niedobór witaminy W

Skrócona wersja tekstowa podcastu Jakość Esencją Zarządzania.
Całość dostępna do odsłuchu, link poniżej!

Janice: Ludzie narzekający na pogodę wiedzą, że to niczego nie zmieni – w ten sposób znajdują po prostu ujście dla swoich negatywnych emocji.
Takie wyrzucanie z siebie frustracji ma wielu zwolenników, ale trzeba pamiętać, że to, co mówimy, ma wpływ na nasze samopoczucie.
Jeśli ciągle powtarzasz, że jesteś nieszczęśliwy, w końcu zaczynasz wierzyć, że tak naprawdę jest.

Nie ma takiego czegoś jak zła pogoda. Są tylko różne rodzaj dobrej pogody.
John Ruskin

Często nie doceniamy tego co mamy za darmo.

Janice: Moje pragnienie życia z wdzięcznością pojawiło się w sylwestra kilka minut przed północą.

Pamiętaj, że to, co masz, było kiedyś tym, na co miałeś nadzieję.
Epikur

Janice: Kiedy doceniamy to, co mamy, czujemy się bardziej usatysfakcjonowani i mniej nieszczęśliwi. Wdzięczność nie może przeszkadzać w rozwiązywaniu problemów.

Jeśli próbujesz zwiększyć poziom wdzięczności, skłaniaj się ku “konsumpcji doświadczeń”.  
Profesor T. Gilovich 

Janice: Jedną z zalet doświadczeń jest to, że łączą nas one z innymi ludźmi w sposób, w jaki dobra materialne raczej tego nie robią.
Musimy być ostrożni, żeby nie uzależnić się od doznań, czyli coraz więcej chcieć i coraz mniej doceniać.

Profesor Kahneman stwierdził, że końcowe chwile danego przeżycia mają nadmierny wpływ na naszą pamięć ogólną. Odkrył również, że na jaźń pamiętającą nie ma wpływu czas trwania zdarzenia. Liczy się tylko jego intensywność, a dokładniej mówiąc, punkty skrajne (szczytowe i najniższe).
Na przykład kilka krótkich wycieczek w ciągu roku prawdopodobnie zapewni nam bardziej szczytowe doświadczenia – i pełne wdzięczności wspomnienia – niż jeden długi, lecz niczym niewyróżniający się urlop.

Janice: Około 760 milionów ludzi na naszej planecie nie ma dostępu do czystej wody. Wdzięczność polega na docenianiu teraźniejszości, a nie zamartwianiu się o następny krok. 

Dążymy do osiągania wspaniałych rzeczy, a kiedy już je zdobędziemy, stwierdzamy, że nie dają nam wielkiej radości. To negatywna strona przyzwyczajenia.
Profesor T. Gilovich

Ankieta przeprowadzona przez Janice, w której znajdziemy informacje, że jedynie 7% ludzi regularnie dziękuje swoim szefom, a 10% kolegom z w pracy.
Jednak, 81% ankietowanych zadeklarowałoby, że pracowałoby ciężej dla wdzięcznego szefa.
70% czułoby się lepiej, gdyby otrzymywało podziękowania od szefa.
96% osób zgodziło się ze stwierdzeniem, że szef, który potrafi dziękować, szybciej osiągnie sukces, gdyż pracownicy będą go popierać.

Profesor Adam Grant: Poczucie wdzięczności jest jednym z najbardziej istotnych i trwałych czynników, które motywują nas w życiu zawodowym. Czynniki zewnętrzne często nie mają większego znaczenia: podwyżka wydaje się czymś, co ci się po prostu należy, premię wydasz, a nowy tytuł przestanie się wydawać ważny, gdy już go uzyskasz. A poczucie, że inni ludzie doceniają to, co robisz, zostanie z tobą na dłużej.